Prosinec 2015

Ideální svět

19. prosince 2015 v 18:24 | helmii |  Témata týdne
Tímhle tématem se zabýval už kdysi Platón (teda ne úplně ideální světem, on řešil ideální stát), což mi tak vnuklo nápad. Co se zamyslet nad Platónovým ideálním státem?

Platón ve svém ideálním státě nechtěl peníze. Mohlo by to fungovat? Nejsem si úplně jistá. MOžná by se dalo vše dělat výměnným obchodem, ale často by se asi stávalo, že by se obě strany neshodly. A kdyby vše patřilo všem? Každý by si asi pro sebe nabral co nejvíce, co nejlepších věcí. Takže nakonec by se lidé stejně hádali, zabíjeli a okrádali. Když je daná pevná cena, nikdo už moc nekefrá (teda asi kefrá, ale pro sebe). Z tohoto důvodu bych peníze nerušila.

Ale proč bych je zrušila? Už by snad neexistovaly takové rozdíly mezi vrstvami. Nikdo by nebyl chudý ani bohatý, všichni by si snad majetkově byli rovni (zda-li intelektuálně, to už si nejsem jistá). Ale Platón svůj stát do vrstev rozdělovat chtěl. Nejvýše by byli filosofové a vládci, po nich vojáci a strážci a nejníž řemeslníci a výrobci. Takže vlastně nevidím smysl odstraňování peněz.

Co mě dále v tomto ideálním státu zarazilo, bylo to, že postižené by nekompromisně zabíjeli. (Házeli ze skály či co) OK, beru to, dřív se na to koukali jinak, ale i tak mi to přijde neskutečně drastické.

Co byla dost zajímavá myšlenka, tak to, že by dával dohromady ideální páry, kterým by se rodily ideální děty a tak by si "vyšlechtil" ideální populaci. Jako nápad je to fakt prima, ale asi se to nemusí realizovat, vždyť jako to dopadlo minule..

Takže podle mě by Platónův stát teď spíše nefungoval, než fungoval, ale to je můj čistě subjektivní názor. :-)

Ve stínu

4. prosince 2015 v 17:44 | helmii |  Témata týdne
Tohle téma týdne se dost hodí k tomuto ročnímu období, protože vlastně skoro všechna má mimoškolská činnost se odehrává ve tmě, nebo alespoň vě stínu.
Ráno svtávám do tmy a to je to těžší, protože i když jdu spát třeba v osm (což ve dny, kdy jsem na brigádě nehorzí) tak se vzbouzím nevyspalá a nikdo na mě nesmí mluvit. Teda, pokud nemá rád adrenalin, v tom případě si se mnou může skusit pokecat.
Potom celý den sedím ve škole. Vracím se většinou, až Slunce začíná zapadat. A když se náhodou vrátím za světla, a teoreticky bych mohla jít na kolo, aniž bych zatměla, tak nám stejně profesoři nahlásí tuny písemek, takže skončím zahrabaná v sešitech.
Nevím, nějak toto roční období nemusím. Kdyby byla alespoň nějaký sníh na lyžování, tak by mi to až tak nevadilo, ale když je v zimě nad nulou, nějak ta zima postrádá význam, spíš to je jako prodloužený podzim.
Takže drahá "zimo", chyť se prosím s pondělkem za ruku a bežte spolu do háje.. (a pokud mi nechceš toto přání splnit, tak alespoň, prosím, sesyp nějaký sníh)

Kdyby to vypadalo nějak takhle, tak s tím nemám problém! Smějící se


Moje soužití s králíkem

2. prosince 2015 v 21:04 | helmii |  Helmiiny vykecávky
Jak už jste asi poznali z názvu, článek se bude týkat našeho "nového" přírustku do rodiny, zakrslého králíčka Gábči. Jako každé soužití se zvířetem, i tohle má své klady a zápory, které se vám sem teď pokusím nějak sepsat. Začnu zápory, ten první a asi největší je:

Hluk
Když jsem si tohoto satanáše pořizovala, netušila jsem, jaký hluk bude dělat. Hlavně kolem třetí hodiny ráno. Nejvíc si chce vždycky hrát tu noc před tím, než píšu nějaký důležitý test. To už i náš pes, když byl štěně mě nechal spát víc. Protože já přece spáš nepotřebuju.

Nepořádek
Nepořádek tenhle tvoreček umí udělat ukázkový. Ráno, než odejdu do školy jí zametu kolem klece, vrátím se ze školy a je to xkrát horší než ráno. Děkuju ti Gábi, že mě učíš být čistotná!

Tvoje poznámky? Mňamka!
Dalším slušným mínusem je to, že moje poznámky do školy si dává jako zákusek po knížkách a učebnicích, co si dala jako hlavní chod. Občas to vypadá, jako by chtěla, abych nechala školy a začala o ni pečovat na plný úvazek. Jooo, kdyby mi tak za to někdo platil...

Bobky, bobky, bobky...
Původně jsem to chtěla dát k nepořádku, ale toto je kategorie sama pro sebe.. Gábča nemá šanci se ztratit, protože bych ji pokaždé našla po bobkové cestě. Jó, zrovna takhle je to klad, ale vysvětluj rodičům, že ta cestička na sedačce je jen z čistě bezpečnostního hlediska..

Alegie
Tak zrovna za tohle nemůže přímo Gábča, ale zápor to hold je taky. Nikdy jsem nebyla na chlupy alergická, až teď se občas v noci budím, protože se dusím, nechápu to.. No co se dá dělat.

A klady téhle chlupaté kuličky?

Mazlení!
Protože s čím se mazlí líp, než s heboučkým, huňatým kožíškem, který skoro nekouše a ještě si pro pohlazení přiběhne sám?

Dobrý pocit z péče o ni
Možná to vyzní trochu neskromně, ale mám prostě dobrý pocit z toho, že se u mě má dobře a má mě ráda, z toho, že jsem jí zařídila dobrý domov. Ono její pořízení bylo velmi spontánní, prostě jsem šla pro krmení a ona tam seděla a koukala.. nemohla jsem ji tam nechat! Co kdyby si ji vzal někdo, kdo by se k ní nechoval tak pěkně, jako já (ego up)

Vím, že záporů je víc, než kladů, ale ono to za to stojí! Pokaždé, když mi je smutno, přihopká, šťouchne do mě čumáčkem a musím si s ní hrát, dokud zase nemám dobrou náladu. A i to vstávání ve 2 ráno kvůli spadené napáječce, stojí za její spokojenost. Proto si pořizujte mazlíky (jen pokud se o ně budete starat), milujte se a množte se!

Tenhle xichtík jsem tam nemohla nechat!

Btw. Sežere ti poznámky!